Programy – PRB

PRB Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości.

Bierze w nim udział 3327 bibliotek z małych miejscowości (wsi i miast do 20 tys. mieszkańców). W ramach Programu do bibliotek trafiło ponad 9000 tysięcy różnych urządzeń (komputery, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, urządzenia wielofunkcyjne, aparaty cyfrowe). Z każdego z nich można swobodnie w bibliotece skorzystać. Do bibliotek uczestniczących w programie przychodzi 2 670 000 osób. Niemal 700 tysięcy ludzi korzysta z komputerów i Internetu. Dzięki temu łatwiej znajdują potrzebne informacje, robią taniej zakupy, uczą się, szukają pracy, albo kontaktują ze znajomymi i bliskimi osobami.

37% z nich właśnie w bibliotece po raz pierwszy zetknęło się z Internetem. A dla 28% biblioteka to jedyne miejsce dostępu do sieci.

W ramach programu zostało przeszkolonych ponad 6000 bibliotekarek i bibliotekarzy. Dzięki ich wiedzy, nowym umiejętnościom i wymianie doświadczeń w bibliotekach dzieje się coraz więcej. Bibliotekarki wiedzą, jak prowadzić bibliotekę w nowoczesny sposób. Potrafią sprawdzać, co będzie dla mieszkańców najciekawsze, co ludzie chcą robić w bibliotece. I cały czas starają się dopasować ofertę biblioteki do tych oczekiwań. Ale też potrafią zaskakiwać niecodziennymi pomysłami. Na realizację ciekawych pomysłów, dzięki udziałowi w konkursie grantowym „Aktywna biblioteka”, biblioteki mogą otrzymać dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na swój projekt. Ponadto mogą zyskać pomoc dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Organizacje współpracujący z bibliotekami a ich programy to:
Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego
Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej – Fundacja Ośrodka KARTA
Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie dla bibliotek – Towarzystwo Inicjatyw Twórczych
Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece – Centrum Edukacji Obywatelskiej
Biblioteka – lokalne centrum praktycznej wiedzy – Fundacja Nowe Media
Praca: Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy – Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności. Edukacja zdrowotna w bibliotece – Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie
Prosto i przystępnie o domowych finansach – Fundacja Wspomagania Wsi
Ruszaj się i odkrywaj świat – Fundacja Volunteers for Sport
Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych – Civis Polonus

W powiecie hrubieszowskim w Programie uczestniczą wszystkie biblioteki publiczne. Bibliotekarki i bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniach, realizują projekty, tworzą partnerstwa. Razem z mieszkańcami realizują ciekawe pomysły i czują się bardziej związani ze swoją społecznością. Mieszkańcy powiatu w bibliotekach uczą się i rozwijają swoje umiejętności. Chętnie korzystają z bibliotek, bo dają one im otwarty i bezpłatny dostęp do kultury.

Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Fundacja upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ul. 3-go Maja 22-500 Hrubieszów